ARE YOU READY FOR THE CLASH?

BUY YOUR TICKETS ONLINE!

TICKET SALES

Guinness PRO14 R11 Team Sheets

Posted on Friday, 14 Feb 2020

Guinness PRO14 R11 Team Sheets
Guinness   PRO14 R11 Team Sheets
 
All   teams have now been named for Round 11 of the Guinness PRO14. The Team   Sheets, Match Official Appointments and Broadcast times for Round 11 are   listed below.

Friday, February 14

Glasgow Warriors v   Zebre – KO 19.35
Referee: Joy Neville (IRFU, 8th   Championship Appearance)
AR1: Sam Grove-White (SRU),AR2: Chris   Busby (IRFU)
TMO: Brian MacNeice (IRFU)
Live on eir Sport 2, Premier Sports 1, DAZN,   pro14.tv.

Glasgow   Warriors: Glenn Bryce, Tommy   Seymour, Nick Grig, Stafford McDowall, DTH van der Merwe, Pete Horne, George   Horne; Aki Seiuli, George Turner, Oli Kebble, Rob Harley, Leone Nakarawa,   Ryan Wilson (CAPT), Tom Gordon, Matt Fagerson.
Replacements: Mesu   Dolokoto, Alex Allan, Adam Nico, Tim Swinson, Chris Fusaro, Jamie Dobie,   Ruaridh Jackson, Kyle Steyn.

Zebre: Junior Laloifi, Paula Balekana, Jamie Elliott, Tommaso Boni (CAPT), Pierre Bruno,   Michelangelo Biondelli, Joshua Renton; Daniele Rimepelli, Massimo Ceciliani,   Eduardo Bello, Ian Nagle, Mick Kearney, Maxime Mbandà, Apisai Tauyavuca,   Renato Giammario.

Replacements:   Oliviero Fabiani, Riccardo Burgnara, Alexandru Tarus, Leonard Krumov, George Biagi, Marcello Violi, Enrico Lucchin, Jimmy Tuivaiti.



Munster v Isuzu   Southern Kings – KO 19.35
Referee: Nika Amashukeli   (Georgian RU, Championship Debut)
AR1: Sean Gallagher (IRFU), AR2: Johnny   Erskine (IRFU)
TMO: Charles Samson (SRU)
Live on eir Sport 1, Premier Sports 2,   SuperSport 1, DAZN, pro14.tv.

Munster: Mike Haley; Calvin   Nash, Chris Farrell, Dan Goggin, Shane Daly; JJ Hanrahan, Neil Cronin; James   Cronin, Niall Scannell, John Ryan; Fineen Wycherley, Billy Holland (CAPT);   Jack O’Donoghue, John Hodnett, Arno Botha.
Replacements: 
Kevin O’Byrne, Jeremy Loughman, Keynan Knox, Gavin   Coombes, Chris Cloete, Nick McCarthy, Ben Healy, Rory Scannell.

Isuzu Southern Kings: Andell Loubser,   Christopher Hollis, Sibusiso Sithole, Erich Cronje, Edmund Ludick, Demetri   Catrakilis, Stefan Ungerer; Schalk Ferreira, Jacques du Toit, Rossouw de   Klerk, Jerry Sexton, JC Astle (CAPT), Lusanda Badiyana, Bobby de Wee, Ruaan   Lerm.
Replacements: Alandre van   Rooyen, Xandre Vos, Ignatius Prinsloo, Aston Fortuin, Thembelani Bholi,   Luyolo Dapula, Josh Allderman, Courtney Winnaar.

Saturday, February 15


Leinster Rugby v   Toyota Cheetahs – KO 14.30

Referee: Ben Whitehouse (WRU,   65th Championship Appearance)

AR1: Stuart Gaffikin (IRFU),   AR2: Gwyn   Morris (WRU)

TMO: Ian Davies (WRU)

Live on eir Sport 1, FreeSports, DAZN, pro14.tv


Leinster: Rob Kearney, Fergus McFadden, Jimmy O’Brien,   Joe Tomane, Dave Kearney, Ciaran Frawley, Luke McGrath; Peter Dooley, Ronan   Kelleher, Michael Bent, Ross Molony, Scott Fardy (CAPT), Rhys Ruddock, Will   Connors. Max Deegan.
Replacements:   Sean Cronin,   Michael Milne, Roman Salanoa, Ryan Baird, Scott Penny, Jamison Gibson-Park,   Harry Byrne, Cian Kelleher.

Toyota   Cheetahs:   Rhyno Smith, Clayton Blommetjies, William Small-Smith, Benhard Janse van   Rensburg, Rabz Maxwane, Tian Schoeman, Ruan Pienaar (CAPT); Charles Marais,   Joseph Dweba, Aranos Coetzee, Walt Steenkamp, JP du Preez, Chris Massyn,   Junior Pokomela, Jasper Wiese.
Replacements:  Wilmar Arnoldi, Boan Venter, Luan de   Bruin, Aidon Davis, Gerhard Olivier, Tian Meyer, Louis Fouche, Chris Smit.


Scarlets v Edinburgh –   KO 15.00

Referee: Frank Murphy (IRFU,   31st Championship Appearance)

AR1: Dan Jones (WRU) AR2: Eddie   Hogan O’Connell (IRFU)

TMO: Simon McDowell (IRFU)

Live eir Sport 2, Premier Sports 2, DAZN,   pro14.tv.


Scarlets: Angus O’Brien, Corey Baldwin, Kieron   Fonotia, Steff Hughes (CAPT), Steff Evans, Dan Jones, Kieran Hardy, Phil   Price, Taylor Davies, Samson Lee, Lewis Rawlins, Sam Lousi, Aaron Shingler,   Josh Macleod, Uzair Cassiem.
Replacements: 16 Dom Booth. 17 Rob Evans, 18 Werner   Kruger, 19 Tevita Ratuva, 20 Dan Davis, 21 Dane Blacker, 22 Paul Asquith, 23   Ryan Conbeer.

Edinburgh: Damien   Hoyland, Eroni Sau, Mark Bennett, Matt Scott, Duhan van der Merwe, Jaco van   der Walt, Henry Pyrgos (CAPT); Pierre Schoeman, David Cherry, WP Nel, Lewis   Carmichael, Grant Gilchrist, Nick Haining, Luke Crosbie, Viliame Mata.
Replacements: Mike   Willemse, Jamie Bhatti, Pietro Ceccarelli, Fraser McKenzie, John Barclay, Nic   Groom, Simon Hickey, George Taylor.


Ospreys v Ulster – KO   17.15

Referee: Marius Mitrea (FIR,   95th Championship Game)

AR1: Nigel Owens (WRU), AR2: Manuel   Bottino (FIR)

TMO: Alan Falzone (FIR)

Live on eir Sport 2, Premier Sports 2, S4C,   DAZN and pro14.tv.


Ospreys: Cai Evans, Hanno Dirksen, Owen Watkin, Kieran Williams,   Luke Morgan, Luke Price, Aled Davies; Nicky Smith, Scott Otten, Simon   Gardiner, Adam Beard, Bradley Davies, Dan Lydiate (CAPT), Olly Cracknell,   Gareth Evans.

Replacements: Sam Parry, Gareth Thomas,   Gheorghe Gajion, Lloyd Ashley, Sam Cross, Shaun   Venter, Tiaan Thomas-Wheeler, James Hook.

Ulster: Matt Faddes, Robert Baloucoune, Luke Marshall,   Stuart McCloskey, Louis Ludik, Billy Burns, David Shanahan; Eric O'Sullivan,   Adam McBurney, Marty Moore, Alan O'Connor (CAPT), Kieran Treadwell, Matthew   Rea, Sean Reidy, Marcell Coetzee.
Replacements:   John Andrew, Jack McGrath, Tom O'Toole, David O'Connor, Jordi Murphy, Jonny   Stewart, Bill Johnston, Craig Gilroy.


Connacht v Cardiff   Blues – KO 19.35

Referee: Stuart Berry (SARU,   29th Championship Appearance)

AR1: Sean Gallagher (IRFU) AR2: Dan   Carson (IRFU)

TMO: Charles Samson (SRU)

Live on Premier Sports 1, TG4, DAZN   and pro14.tv.


Connacht: Tiernan   O’Halloran, John Porch, Kyle Godwin, Peter Robb, Matt Healy, Jack Carty,   Kieran Marmion; Paddy   McAllister, Dave Heffernan, Finlay Bealham, Ultan Dillane, Gavin Thornbury,   Paul Boyle, Colby Fainga’a, Jarrad Butler (CAPT).
Replacements:
Shane Delahunt, Denis Buckley,   Dominic Robertson-McCoy, Joe Maksymiw, Eoin McKeon, Caolin Blade, Conor   Fitzgerald, Tom Daly.
Cardiff Blues: Dan Fish; Jason   Harries, Rey Lee-Lo, Garyn Smith, Hallam Amos; Jason Tovey, Lloyd Williams   (CAPT); Rhys Gill, Liam Belcher, Dmitri Arhip, Filo Paulo, James Ratti, Josh   Turnbull, Olly Robinson, Will Boyde.
Replacements: Kristian Dacey, Corey Domachowski,   Scott Andrews, Seb Davies, Nick Williams, Lewis Jones, Ben Thomas, Ryan   Edwards.


Share this article: